İctimai səhiyyə tarixində ən böyük töhfələrdən biri mühəndislər tərəfindən olub. Şəhərlərdə təmiz su və kanalizasiya sistemi qurulub. Bu, bütün uşaqları xilas etməli olan böyük bir dəyişiklik idi. Beləliklə, biz bunu düşünməliyik. Digər mühüm cəhət ondan ibarətdir ki, bir xəstəliyin qarşısının alınması müalicədən daha yaxşıdır.
AZƏRTAC xəbər verir ki, bu fikirləri Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin həmsədri İsmail Serageldin XII Qlobal Bakı Forumu çərçivəsində “Qlobal səhiyyə böhranda: Hazırlılıq və bərabərlikdə yeni cəbhələr” mövzusunda panel iclasda deyib.
“Mən yalnız su və kanalizasiya haqqında qeyd etdim, lakin sistemli iştirak da var və indi, məsələn, ağlabatan inkişafın addımları bu gün düşünülməlidir. Həm də qidalanmağı təşviq etməliyik, düzgün qidalanma xüsusilə ucqar rayonlarda yaşayan yoxsul analar üçün vacibdir. Çünki ilk növbədə onların tam çəkisi olan körpələri olacaq, ikincisi, ana südü ilə qidalana biləcəklər, üçüncüsü, uşağın inkişafdan əvvəlki dövrünü və hamiləliyin son dövrünü və həyatının ilk altı ayını əhatə edir.
Bütün bunlar çox vacibdir. Problemlərin ilk təzahürləri məhz buradadır. Bu gün teletibb və süni intellektlə keçmiş illərdə mümkün olmayan rabitə şəbəkələrinə çatmaq imkanımız var”, - deyə İsmail Serageldin əlavə edib.