Pərakəndə ticarət dövriyyəsində fərdi sahibkarların payı artır
Cari ilin yanvar-fevral aylarında Azərbaycanda pərakəndə ticarətşəbəkəsində istehlakçılara 9,2 milyard manatlıq məhsul satılıb.
Trend bubarədə Dövlət Statistika Komitəsindən məlumat əldə edib.
Məlumata görə, pərakəndə ticarət şəbəkəsində istehlakçılarafərdi sahibkarlar tərəfindən 4,4 milyard manatlıq məhsulsatılıb.
Bu, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 245 milyon manat və ya5,8% çoxdur.
Belə ki, 2024-cü ilin ilk iki ayında Azərbaycanda pərakəndəticarət şəbəkəsində istehlakçılara fərdi sahibkarlar tərəfindən 4,2milyard manatlıq məhsul satılıb.
Qeyd edək ki, hesabat dövründə alıcıların pərakəndə ticarətşəbəkəsində aldıqları mallara xərclədiyi vəsaitin 50%-i ərzaqməhsullarının, 4,8%-i içkilər və tütün məmulatlarının, 15,1%-itoxuculuq məhsulları, geyim və ayaqqabıların, 5,7%-i avtomobilbenzini və dizel yanacağının, 4,6%-i elektrik malları vəmebellərin, 2,5%-i əczaçılıq məhsulları və tibbi ləvazimatların,1,3%-i kompüterlər, telekommunikasiya avadanlıqları və çapməhsullarının, 16,0%-i isə digər qeyri-ərzaq mallarının alınmasınasərf olunub.