Himalay buzlaqları Nepal, Hindistan, Pakistan və regionun digər ölkələrində milyonlarla insan üçün həyati su mənbəyi olaraq qalır. Ərinmiş su suvarma, kanalizasiya və hidroenergetika üçün istifadə olunur. Bununla belə, buzlaqların ərimə sürətindəki dəyişikliklər bu resursu, xüsusən də əhalinin su qıtlığına xüsusilə həssas olduğu dağətəyi ərazilərdə təhlükə yarada bilər.
Ekspedisiya diqqəti mütəxəssislərin fikrincə, intensiv günəş radiasiyasının hətta sıfırdan aşağı temperaturda belə qarın əriməsinə səbəb olan Qərb Sirkinə yönəldəcək.
Tədqiqatçılar dəniz səviyyəsindən 6000 metrdən çox hündürlükdə işləyərək, buzlaqın temperaturunu ölçmək üçün buzlaqda qazma işləri aparacaqlar.
Onlar Everestə gedən marşrutun ən təhlükəli hissələrindən biri olan Xumbu buz şəlaləsini aşmalı olacaqlar.
Avadanlıqlar helikopterlə gətiriləcək və komanda gecə temperaturunun -10°C-dən aşağı düşdüyü buz üzərində düşərgə quracaq.
Dəliklər qazmaq və məlumat toplamaq üçün alimlər günəş panellərindən, batareyalardan və propandan istifadə edəcəklər, çünki belə yüksəklikdə ənənəvi enerji mənbələri etibarsızdır.
Məlumatlar real vaxt rejimində peyklər vasitəsilə ötürüləcək və əlavə səfərlərə ehtiyac azalacaq.
Əvvəlki tədqiqatlar göstərib ki, Xumbu buzlaqının aşağı hissələrində buz temperaturu gözləniləndən daha istidir. Yeni məlumatlar bölgədəki buzlaqlarda və su təchizatında dəyişiklikləri proqnozlaşdırmaq üçün istifadə edilən iqlim modellərini təkmilləşdirməyə kömək edəcək.