25 mart tarixi bir çox əhəmiyyətli hadisələrə şahidlik edib. Bu gün, 421-ci ildə Venesiya şəhərinin əsası qoyulmuş, 1944-cü ildə isə azərbaycanlı Əli Babayevin başçılığı ilə İtaliya partizanları faşist həbsxanasına hücum edərək bir çox əsiri azad etmişdir.Həmçinin, 1951-ci ilin bu günü İstanbulda Neve Şalom Sinaqoqu açılmış, 1957-ci ildə Roma Müqaviləsi ilə Avropa İqtisadi Birliyi yaradılıb. 1975-ci ilin 25 martında Səudiyyə Ərəbistanının kralı Faysal qətl edilib, 1986-cı ildə isə Müəmmər Muxtar və Əli Özgentürkün filmləri Strasburq Film Festivalında mükafat qazanıb. 1992-ci ildə isə Azərbaycan milli qəhrəmanı fəxri adı rəsmiləşdirilib. Eyni zamanda, bu gün Beynəlxalq İdman Kinosu Günü kimi də qeyd olunur. 25 martda həmçinin Azərbaycan şairi Almas İldırım və Türkiyənin tanınmış siyasi lideri Muhsin Yazıcıoğlu da xatırlanır.