Psixi problemlərin qarşısını almaq üçün bağırsaqların sağlamlığına nəzarət etmək lazımdır, diyetisyen və dietoloq, PhD Meqan Rossi bildirib.
NOCOMMENT.az xəbər verir ki, o, Huffington Post-a psixi sağlamlığını yaxşılaşdırmaq üçün qeyri-adi üsulunu açıqladı.
Rossi mədə-bağırsaq traktının təkcə beynin fəaliyyətinə deyil, həm də psixikaya birbaşa təsir etdiyinə diqqət çəkib. Onun sözlərinə görə, son tədqiqatlar göstərib ki, xroniki bağırsaq xəstəlikləri depressiya, narahatlıq pozğunluqları və digər psixi sağlamlıq problemlərinin inkişaf riskini əhəmiyyətli dərəcədə artırır, həmçinin bu xəstəliklərin simptomlarını pisləşdirir.
Bununla əlaqədar olaraq, psixi pozğunluqların qarşısını almaq üçün diyetoloq həzm və bağırsaq mikroflorasına müsbət təsir göstərən qidaların pəhrizə daxil edilməsini tövsiyə edir. Bunun üçün həftədə ən azı 30 müxtəlif bitki mənşəli qida yemək lazımdır. Bu siyahıya tərəvəz və meyvələr, həmçinin tam taxıllar, paxlalılar (xüsusilə mərcimək və lobya), toxumlar, göyərti və qoz-fındıq daxildir. Rossi həmçinin dondurmanı tam yağlı qatıqla dondurulmuş giləmeyvə, şirniyyatları isə quru meyvələrlə əvəz etməyi tövsiyə edib.
Əvvəllər diyetoloqlar Trisha Best, Amy Shapiro və Reda Elmardi sağlamlığın hərtərəfli yaxşılaşdırılması üçün dörd əlverişli məhsulu sadaladılar. Əvvəla, onlar yulaf ezmesini mütəmadi olaraq yeməyi məsləhət gördülər, çünki tərkibindəki lif və qida maddələri sayəsində qanda şəkərin səviyyəsini sabitləşdirir, həddindən artıq yeməkdən qaçmağa kömək edir, bağırsaq mikroflorasını yaxşılaşdırır.