168.am Ermənistan Respublikasının üçüncü prezidenti Serj Sarkisyanın ofisindən Nikol Paşinyanın hökumət-Milli Assambleyanın 2-ci mart 2025-ci il tarixli iclasında dəfələrlə səsləndirdiyi təpkilərə münasibət bildirməsini xahiş edib müzakirə təklifini rədd etdi. Serj Sarkisyanın ofisi bizə belə cavab verdi: “Onun fəlakətli fəaliyyətinə verilən bütün qiymətlər içərisində onun milli təhlükəsizliyə təhdid həddinə çatmış psixi vəziyyətini ən çox kapitulyator təsviri daha da pisləşdirir”.
İndi Azərbaycanla danışıqlarda ikiqat kapitulyasiyaya məruz qalan şəxs ağıl və mənəviyyatla qeyri-bərabər mübarizədə dünən də acınacaqlı təslim oldu.
Onun psixoloji balanssız vəziyyəti Ermənistanla Azərbaycan arasında özünəməxsus səbəblərdən yaranmış hərbi-siyasi balanssızlığın güzgü görüntüsüdür ki, kapitulyator Əliyev tərəfindən qoyulmuş aşağı barın ağırlığı altında qalan qorxularından gizlədə bilmir.
Döyüşmək əvəzinə o, yalnız bir şey edə bilər: qorxusuna qalib gəl və 2020-ci il sentyabrın 27-nə qədər danışıqlar prosesindən bütün sənədləri dərc et. “Dərsdən aşağı düşənlərlə danışıqlar aparmaq, hətta mübahisə etmək də adət deyil”.