Maskın Starlink xidməti artıq Azərbaycanda – peyk interneti rəsmi olaraq istifadəyə verildi
Dünyanın ən məşhur texnoloji təşəbbüslərindən biri olan SpaceX şirkətinin peyk internet xidməti Starlink artıq Azərbaycanda da fəaliyyətə başlayıb.
Musavat.com xəbər verir ki, bu barədə rəsmi məlumat Starlink-in “X” (Twitter) platformasındakı səhifəsində paylaşılıb.
Bildirilir ki, Starlink-in yüksək sürətli və az gecikməli internet xidməti artıq Azərbaycan ərazisinin böyük hissəsində aktivləşdirilib. Paylaşılan xəritədə ölkənin demək olar ki, bütün bölgələri – Bakıdan Naxçıvana, Lənkərandan Qazağa qədər Starlink-in xidmət zonasına daxil edilib.
Starlink-in rəsmi açıqlamasında deyilir:
“Starlink-in yüksək sürətli, az gecikməli interneti artıq Azərbaycanda əlçatandır!”
Qeyd edək ki, Starlink peyk texnologiyası vasitəsilə ən ucqar və çətin coğrafiyalı bölgələrə belə yüksək sürətli internet bağlantısı təmin edir. Bu xidmət xüsusilə dağlıq və kənd ərazilərdə internetə çıxış imkanlarını genişləndirməyi hədəfləyir.
Bu nə deməkdir?
• Azərbaycan vətəndaşları artıq Starlink avadanlığı alaraq birbaşa peyk vasitəsilə internetdən istifadə edə biləcəklər.
• Bu texnologiya ənənəvi kabel və mobil şəbəkələrin zəif işlədiyi yerlərdə alternativ olaraq çıxış imkanı yaradır.
• Starlink-in Azərbaycanda istifadəyə verilməsi rəqəmsal infrastrukturun inkişafı baxımından əhəmiyyətli mərhələ sayılır.
Xatırladaq ki, Starlink Elon Maskın rəhbərlik etdiyi SpaceX şirkətinin layihəsidir və bu günə qədər 70-dən çox ölkədə fəaliyyət göstərir.