Dövlət başçısı İlham Əliyevin işğaldan azad edilmişərazilərimizə hər səfəri, doğma ocaqlarına qayıdan sakinlərləgörüşləri 44 günlük İkinci Qarabağ müharibəsində tarixi Zəfərimizi,həmçinin 2023-cü ilin sentyabrında həyata keçirilən bir günlükantiterror tədbirləri nəticəsində suverenliyimizin tam bərpasınışərtləndirən amillərə bir daha nəzər salmağı zərurətə çevirir. Son4 ildən artıqdır ki, bu torpaqlarımız özünün çal-çağırlı dövrünüyaşayır. Dövlət başçısı İlham Əliyevin şanlı Qələbəmizdən ötənmüddətdə hər il Novruz bayramını məhz azad edilmiş ərazilərdə qeydetməsi, burada Novruz tonqalını alovlandırması hər birimiziqürurlandırır.
Bu il martın əvvəlində Ağdərə rayonunun Həsənriz kəndinə ilksakinlər qayıtdı. Ümumiyyətlə, 30 illik işğal dövründə tamamilədağıdılan, yerlə-yeksan edilən şəhər və kəndlərimiz yenidənqurulur, bərpa edilir, soydaşlarımız mərhələ-mərhələ bu torpaqlaraqayıdaraq onlara yeni nəfəs verirlər. 30 il xalqımız, o cümlədəndoğma yurd-yuvasından didərgin düşmüş soydaşlarımız bu günüsəbirsizliklə gözləyirdilər və əmin idilər ki, bu gün gələcək.Dövlət başçısı İlham Əliyevin və Birinci xanım Mehriban Əliyevanıntarixi Zəfərimizdən dərhal sonra 16 noyabr 2020-ci il tarixindəCəbrayıl və Füzuli rayonlarına, o cümlədən Cəbrayıl və Füzulişəhərlərinə səfərləri ilə başlanan bərpa-quruculuq işlərininmiqyası bu gün ölçüyəgəlməzdir. Hər bir səfər Böyük QayıdışProqramının uğurlu icrasına yönələn mühüm sosial obyektlərinaçılışı və təməlqoyma mərasimlərinin keçirilməsi ilə yadda qalır.Bu baxımdan Prezident İlham Əliyevin və Birinci xanım MehribanƏliyevanın martın 18-də Ağdərə rayonunun Həsənriz, Umudlu,Suqovuşan kəndlərinə səfərləri diqqəti xüsusilə cəlb edir. Dövlətbaşçısı və Birinci xanım səfər çərçivəsində Həsənriz kəndinə köçənbir qrup sakinlə görüşdülər, fərdi evlərin və infrastrukturunbərpası sahəsində görülən işlərlə tanış oldular. Sərsəng suanbarından Ağdərə rayonunun Umudlu kəndinə gedən avtomobil yolununyenidənqurmadan sonra açılışında, Suqovuşan kəndində inşa olunanyaşayış kompleksinin istifadəyə verilməsi mərasimində, həmçininməscidin açılışında iştirak etdilər. Suqovuşan kəndində inşa olunanyaşayış kompleksində yeni mənzillərə köçən kənd sakinlərinə evlərinaçarlarını təqdim etdilər. Prezident İlham Əliyev Ağdərə rayonununSuqovuşan kəndində inşa olunan yaşayış kompleksinin istifadəyəverilməsi mərasimində iştirak edib, yeni mənzillərə köçən kəndsakinlərinə evlərin açarlarını təqdim edərkən bir daha bildirdi ki,2022-ci ildə bu Novruz tonqalını Suqovuşan kəndində qalamışdım və ovaxt göstəriş verdim ki, buraya insanların köçürülməsi üçün şəraityaradılsın. Bu evlər tikildi. Sıfırdan tikilib və bütün şərait var.Şadam ki, artıq birinci sakinlər bu evlərdə yerləşir və buradarahat yaşayacaqlar. Bu kənd İkinci Qarabağ müharibəsinin ilkhəftəsində işğalçılardan azad edilmişdir. Bu, bizim birinciəhəmiyyətli uğurlarımızdan, hərbi qələbələrimizdən biri idi.
Bu fikirləri Trend-ə açıqlamasında Milli Məclisin deputatı VüqarRəhimzadə bildirib.
Millət vəkili qeyd edib ki, 44 günlük İkinci Qarabağ müharibəsiAzərbaycan dövlətinin gücünü, qüdrətini, ordumuzun imkanlarını,xalqımızın birliyini, həmrəyliyini dünyaya təqdim etdi. Prezidentİlham Əliyev hər bir çıxışında, görüşlərində bu məqamı xüsusi qeydedir ki, Silahlı Qüvvələrimiz ancaq irəliyə gedirdi və hər birkəndin, hər bir qəsəbənin azad olunması ordumuza, bütün xalqımızaəlavə ruh verirdi. Özü də böyük yaşayış məntəqəsinin işğalçılardanazad edilməsi xüsusi əhəmiyyətə malik idi. Suqovuşan kəndi birincikənd idi ki, işğalçılardan azad edildi. Bu kəndin əhəmiyyəti təkcəbununla məhdudlaşmır. Çünki bunun çox böyük strateji əhəmiyyətivar. Bu kəndin ətrafında yerləşən bütün mövqelərdə qanunsuz silahlıbirləşmələr, Ermənistan ordusunun şəxsi heyəti yerləşmişdi. Hərbinöqteyi-nəzərdən bu kəndi işğalçılardan azad etmək həm də böyükqəhrəmanlıq, fədakarlıq tələb edirdi. Hərbçilərimiz canlarındankeçərək, özlərini güllələrin qabağına verərək, bu şərəfli missiyanıyerinə yetirdilər.
Vüqar Rəhimzadə vurğulayıb ki, tarixi Zəfərimiz növbətizəfərlərə yol açdı. Azərbaycanın hərbi-siyasi Qələbəsinin vəErmənistanın kapitulyasiyasının təsdiqi olan 10 noyabr 2020-ci iltarixli üçtərəfli Bəyanatdan irəli gələn müddəaları qarşı tərəfinicra etməməsi, daim hərbi təxribatlara cəhdlər göstərməsi SilahlıQüvvələrimizin Müzəffər Ali Baş Komandanı, Prezident İlham Əliyevinrəhbərliyi ilə bir günlük antiterror tədbirlərini həyatakeçirməsini şərtləndirdi. Bir sutkadan da az davam edən lokalantiterror tədbirləri nəticəsində ərazilərimiz separatçılardantəmizləndi, suverenliyimiz tam bərpa edildi. Dövlət başçısı İlhamƏliyevin tarixi Zəfərimizin və suverenliyimizin əbədiləşdirilməsinəxidmət edən mühüm addımları sırasında şəhər günlərinin təsisedilməsini xüsusi qeyd etməliyik. Prezident İlham ƏliyevinSərəncamı ilə Azərbaycanın yeni dövrünün başlanğıcı kimidəyərləndirilən 20 sentyabr tarixi Dövlət Suverenliyi Günü, eynizamanda, Xankəndi, Xocalı, Xocavənd və Ağdərə şəhərləri günü kimitəsis edildi.
Suverenliyimizin bərpasından sonra çox qısa zamanda, ötən ilinmayında Xocalı şəhəri sakinlərinə qovuşdu, bu il isə Ağdərərayonunun Həsənriz kəndi bu sevinci yaşadı. Dövlət başçısı İlhamƏliyev və Birinci xanım Mehriban Əliyeva bu kənddə Novruz tonqalınıalovlandırdılar. Ötən il bu sevincli, xoşbəxt günü Xankəndi şəhəriyaşadı. Xankəndi şəhərindəki Zəfər meydanında tonqalı alovlandıranPrezident İlham Əliyev bildirdi ki, buradan xalqa təbriklərimiziçatdırmaq böyük xoşbəxtlikdir. Biz hamımız İkinci Qarabağmüharibəsindən sonra qürurla yaşayırıq.
Milli Məclisin deputatı bildirib ki, Azərbaycan ərazibütövlüyünü və suverenliyini bərpa etmək üçün yeni siyasi və hərbihəll yolu ortaya qoydu. Dövlət başçısı İlham Əliyev sözügedən səfərçərçivəsində sakinlərlə görüşündə də vurğuladı ki, bu, uzun birproses idi. İlk növbədə, dövlət quruculuğu prosesi getməli idi vəgüclü dövlət quruldu ki, bu gün Azərbaycan dünyada sayı o qədər dəçox olmayan müstəqil siyasət apara biləcək ölkədir. İqtisadiinkişaf olmalı idi. Çünki bizə heç kim kömək etmirdi. Bu gün də heçkim kömək etmir və buna ehtiyac da duymuruq. Ona görə öz gücümüzəəsaslanaraq iqtisadi imkanlar yaratmalı idik ki, maliyyəimkanlarımız olsun. Güclü Ordu yaratmalı idik, bunu da etdik.Ordumuzu təchiz etməli idik, onu da etdik. Ordumuzun döyüşqabiliyyətini artırmaq üçün müntəzəm işlər gedirdi. Vətənpərvərlikruhunda, dövlətə, xalqa bağlı olan gəncləri yetişdirdik. Onlar 30ildən sonra öz tarixi missiyalarını şərəflə yerinə yetirdilər. Həmİkinci Qarabağ müharibəsi, həm də antiterror əməliyyatı dövründəböyük qəhrəmanlıq göstərdilər. İndi bir çox xarici ali məktəblərdəbizim uğurlu əməliyyatımız öyrənilir.
Vüqar Rəhimzadə qeyd edib ki, tarixi Zəfərimizi təmin edənfaktorlar Azərbaycanın iqtisadi gücü, siyasi və diplomatikmüstəvidə qələbələri, güclü ordu quruculuğu, milli həmrəylik vəsairdir. Güclü dövlət, güclü Lider formulu Azərbaycanın davamlıuğurlarının əsasıdır. Ümummilli Lider Heydər Əliyevin yaratdıcımöhkəm təməl üzərində Azərbaycanı uğurla inkişaf etdirən, ozirvələrə aparan Prezident İlham Əliyev ilk gündən torpaqlarımızınişğaldan azad edilməsi, ərazi bütövlüyümüzün təmin olunmasıhədəfinə doğru addımladı. 44 günlük İkinci Qarabağ müharibəsiningedişi dövründə xarici mətbuata çoxsaylı müsahibələrinin hərbirində Vətən müharibəsində qələbəyə böyük əminlik ifadə olunaraqAzərbaycanın Zəfərdən sonrakı mənzərəsi təqdim edilirdi. Buəminliyə əsas verən Zəfəri təmin edəcək bütün amillərin mövcudluğuidi. Bu gün qürurla azad edilmiş Qarabağımızın və ŞərqiZəngəzurumuzun cənnət məkana çevrilməsindən bəhs edirik. Dövlətbaşçısı İlham Əliyevin Suqovuşan kənd sakinləri ilə görüşündə qeydetdiyi kimi, ədalət o vaxt zəfər çalır ki, iradən də var, gücün dəvar və haqqın da çatır. Bütün bu amillər bizdə olduğu üçün biz butarixi Zəfəri çaldıq. Bu Zəfərin son onilliklər ərzindətayı-bərabəri olmayıb, bundan sonra da olmayacaq. Vaxtilə “QarabağErmənistandır” deyən adam bu gün deyir: “Qarabağ Azərbaycandır!”.Öz xoşu ilə yox, “dəmir yumruğ”un hesabına deyir.
Millət vəkili bu əminliyi ifadə edib ki, bundan sonra dasoydaşlarımızın qayıdış ünvanlarının sayı artacaq. Novruztonqallarını bütün azad edilmiş ərazilərimizdə alovlandırmaqla birdaha bütün dünyaya bu mesajı çatdırırıq ki, bu torpaqların sahibibizik və burada əbədi olacağıq.